MEDINIŲ GRINDŲ KLOJIMAS IR EKSPLOATACIJA

Sandėliavimo ir klojimo sąlygos

Medines grindines lentas (medžio masyvo ir parketlentes) laikykite neatplėštose pakuotėse, ant lygaus ir sauso pagrindo. Turi būti baigti visi „šlapi“ statybiniai darbai, patalpos turi būti išvėdintos ir išdžiovintos iki klojimui tinkamų sąlygų: santykinė oro drėgmė turi būti 40-65%, o temperatūra nuo +16°C iki +24°C. Tokias sąlygas reikia palaikyti ir grindis eksploatuojant.

Pagrindas turi būti lygus, tvirtas, nelinguojantis. Taip pat jis privalo būti sausas ir apsaugotas nuo iš apačios kylančios drėgmės. Pirmų aukštų ar patalpų virš garažų ir rūsių pagrindo perdengime turi būti įrengta hidroizoliacija. Jeigu abejojate dėl hidroizoliacijos buvimo ar kokybės, būtinai naudokite hidroizoliuojantį gruntą. Betono drėgmė negali viršyti 2 CM %, o OSB plokštės, faneros ar lagių – 12 CM %. Jei betono drėgnumas siekia 2-5 CM %, naudokite specialų hidroizoliuojantį gruntą.


1. Klijavimas prie betoninio pagrindo

Medines grindis galima kloti tiesiai ant  gerai išlyginto betoninio pagrindo, kur nereikalingas papildomas lyginimas ar pakėlimas. Šis būdas paprastas, ekonomiškas ir patikimas. Grindys pakyla tik per lentos storį, jas nesudėtinga kloti, reikalingi tik klijai. Galima klijuoti ir ant šildomų grindų. Be to, taip suklotos masyvo grindys mažiausiai nukenčia užliejimo atveju (parketlentės atsisluoksniuoja).

Klijuojant prie betono 2 m atkarpoje leistinas tik ≤ 3 mm nuokrypis. Jei pagrindas nepakankamai lygus, galima naudoti išlyginamuosius mišinius. Šiuos mišinius liekite griežtai pagal gamintojo nurodymus, nes kitaip grindys gali atšokti. Taip pat išlyginimui galima naudoti OSB plokštes ar fanerą.

Medines grindis galima klijuoti ir ant kitų neįgeriančių pagrindų (pvz. Keraminių plytelių). Šiuo atveju, rekomenduojama naudoti papildomus sukibimą gerinančius gruntus.


2. Medinių grindų klijavimas ant komfortą padidinančių paklotų

Medines lentas galima klijuoti ant papildomai tiesiamų komfortą padidinančių paklotų. Šie paklotai slopina žingsnių garsą, amortizuoja lentų „vaikščiojimą“, suteikia grindims minkštumo, o kai kurie tarnauja ir kaip hidroizoliacinis sluoksnis. Jie būna įvairaus storio, todėl gali būti naudojami grindų lygiams suvienodinti.

Paklotus klijuokite prie pagrindo pagal gamintojo pateiktus nurodymus, o medines grindis klijuokite ant pritvirtinto pakloto. Šie paklotai neišlygina pagrindo nelygumų, todėl po jais esantis pagrindas turi būti lygus. Komfortą padidinantys paklotai laidūs šilumai, todėl paprastai jie tinka ir šildomoms grindims (žr. Gamintojo instrukcijas).

Šie paklotai padidina grindų kainą (apie 20 Lt/m2) ir klijų sąnaudas (reikalingas dvigubas klijų kiekis).


3. Medinių grindų klojimas ant OSB plokštės ar faneros

OSB plokšte ar fanera galima išlyginti betoninius pagrindus, kurių nuokrypis arba banguotumas neviršija 1 cm, ir suvienodinti grindų aukščių skirtumus. Paprastai toks būdas yra pigesnis ir patikimesnis nei išlyginamųjų mišinių naudojimas, tačiau plokštės ar fanera iškelia grindų aukštį, o jas klojant reikia laikytis kelių technologinių reikalavimų.

OSB plokštės ar fanera turi būti atsparios drėgmei (hidroizoliacijos jos neatstoja!) ir ne plonesnės nei klojamos grindinės lentos. OSB plokštes reikia nušlifuoti, kad pašalinti ant jų esantį parafino sluoksnį, arba padengti sukibimą pagerinančiu gruntu. Plokštės ar fanera turi būti supjaustytos 1 m2 gabalais ir klojamos paliekant maždaug 1-1,5 cm kompensacinį tarpą. Jas reikia priklijuoti ir priveržti prie betono (varžtų išeiga ~ 10 vnt. / m2). Grindines lentas prie plokštės ar faneros geriausia ir priklijuoti ir priveržti.

OSB plokštė ir fanera stipriai padidina šiluminę varžą, todėl ši konstrukcija netinka šildomoms grindims.


4. Medinių grindų klojimas ant lagių

Šis būdas taikomas esant labai nelygiam betoniniam pagrindui, kuris technologiškai negali būti lyginamas OSB plokštė ar fanera. Kloti grindis ant lagių yra pigiau ir greičiau nei išlieti išlyginamąjį betono sluoksnį (išlyginamasis betono sluoksnis džiūsta ne mažiau 6 sav.). Taip pat galima įrengti gerą šilumos ir garso izoliaciją.

Technologiškai ši konstrukcija yra sudėtingesnė nei visi anksčiau išvardinti būdai; ji reikalauja profesionalaus ir kokybiško atlikimo. Dažniausiai naudojamos pušinės arba eglinės lagės, kurių plotis ir aukštis ≥ 5 cm. Lagės klojamos ne rečiau kaip kas 40 cm ir pritvirtinamos prie betono varžtais, po lagėmis galima kloti garsą izoliuojantį paklotą. Įrengiant garso ar šilumos izoliaciją tarp lagių klojama tam skirta medžiaga (pvz. akmens vata). Medines grindis galima sukti senoviniu būdu tiesiai prie lagių (didesnė girgždėjimo ir „vaikščiojimo“ tikimybė) arba priklijuoti ir priveržti prie papildomai ant lagių varžtais prisuktos OSB plokštės arba faneros, kurios storis turėtų būti  ≥20 mm. OSB plokštė ar fanera ant lagių klojamos gabalais po 1-1,5 m2, tarp atskirų gabalų paliekant 10 mm tarpus. Šie gabalai tvirtinami perstumiant juos vienas kito atžvilgiu, kad tarpai nesudarytų vienos linijos. Paklota OSB plokštė šlifuojama arba gruntuojama sukibimą pagerinančiu gruntu.

Lagių konstrukcija smarkiai iškelia grindų aukštį ir netinka šildomoms grindims.