Termo mediena

ILGAAMŽIS IR EKOLOGIŠKAS SPRENDIMAS

Mes siūlome CE sertifikuotą suomišką LUNAWOOD termomedieną – dideliu karščiu ir garais apdorotą šiaurietišką pušį ar eglę. LUNAWOOD yra Tarptautinės termomedienos asociacijos (ITWA) narė, tad jos produktai gaminami iš rūpestingai atrinktos žaliavos, pagal Suomijos nacionalinio tyrimų centro išvystytą technologiją. Gamybos procesas griežtai kontroliuojamas, kad atitiktų aukščiausius kokybės standartus. Dešimties metų termomedienos vystymo ir gamybos patirtis leidžia pasiūlyti jums pačius geriausius gaminius rinkoje.

Termomediena yra karščiu (180-215°C) ir garais apdorota mediena. Terminis apdorojimas negrįžtamai paveikia jos savybes – ji tampa itin patvaria, pagerėja matmenų stabilumas ir termoizoliacija. Pakitusi mediena beveik nesitraukia ir nesikraipo, ilgiau išlaiko naujumo įspūdį.

Dėl puikios estetinės išvaizdos ir stabilių matmenų šie gaminiai idealiai tinka tiek vidaus, tiek lauko apdailai. O ekologiškas, jokių chemikalų nenaudojantis, apdorojimas užtikrina, kad termomediena nekenkia nei žmonėms, nei aplinkai. Ji neprilygstama ten, kur tenka atlaikyti didelius temperatūros ir drėgmės pokyčius, todėl ypač tinka pastatų apkalimui, terasoms, balkonams, tvoroms ir pirtims.

Terminio apdorojimo sąlygojami pokyčiai:

  • Suskaidoma hemiceliuliozė (cukraus dariniai), todėl medienoje nebelieka medžiagų, kuriomis maitinasi puvimą sukeliantys grybeliai (KOMO setifikatas).
  • Medienos drėgmė sumažėja iki 4-6%, o susitraukusios medžio poros prastai sugeria vandenį, todėl žymiai pagerėja matmenų stabilumas ir termoizoliacinės savybės (+25%).
  • Pasišalina arba sudžiūna sakai, todėl medienos paviršius būna švarus ir besakis.
  • Nelieka jokių kenksmingų medžiagų (pvz., formaldehido), todėl termomediena yra ekologiška ir saugi tiek vidaus, tiek lauko apdailai.
  • Sunaikinamos visos bakterijos, termomediena tampa sterilia.

APDOROJIMO KLASĖS

Pagal apdorojimo lygį ir paskirtį termomediena skirstoma į dvi standartines klases:

  • Termo-S – šiaurietiškos pušies ar eglės mediena kaitinama iki 190°C, tinka vidaus apdailai: vidaus ir pirties dailylentėms;
  • Termo-D – šiaurietiškos pušies ar eglės mediena kaitinama iki 212°C, tinka vidaus ir lauko apdailai: lauko dailylentėms, terasai, tvorai.

Terminio apdorojimo poveikis pušies ir eglės medienai*

APDOROJIMO KLASĖ TERMO-D TERMO-S
Ilgaamžiškumas ++ +
Matmenų stabilumas ++ +
Plastinės savybės - nekinta
Spalvos tamsumas ++ +

* Pagal Tarptautinės termomedienos asociacijos (ITWA) standartus


TERMOMEDIENOS PRIVALUMAI

ILGAAMŽIŠKUMAS

Išskirtinį termomedienos tvarumą sąlygoja hemiceliuliozės (cukraus darinių) sunykimas: medienoje nebelieka medžiagų, kuriomis maitinasi puvimą sukeliantys grybeliai ir bakterijos, jos nebegraužia vabalai ūsuočiai, kirvarpos ir kiti medgraužiai. Termiškai, be jokių chemikalų apdorotos pušinės dailylentės lauko sąlygomis tarnauja daugiau nei tris dešimtmečius, o terasinės lentos – maždaug 15-20 metų. Pastarosios laiko mažiau dėl didesnio mechaninio dėvėjimosi ir apkrovų.

Pastaba: Ant termomedienos gali atsirasti paviršinių pelėsių. Šie organizmai geba pramisti iš ore sklandančių dalelių. Jie nepažeidžia medienos struktūros, bet dažnai laikomi estetiniu defektu. Jų galima išvengti naudojant paviršiaus padengimo priemones ir reguliariai prižiūrint.

EKOLOGIŠKUMAS

LUNAWOOD termomediena užauga atsinaujinančiose Suomijos giriose ir žymima PEFC ženklu, kuris užtikrina, kad gamybinė žaliava gaunama iš atsakingai tvarkomų miškų. Apdorojimo procese nenaudojami jokie chemikalai. Medienos savybes pagerina tiksliai kontroliuojamas karštis ir garai.

STABILUMAS

Termomediena „vaikšto“ perpus mažiau nei neapdorota šiaurinės pušies mediena – pagal šias savybes ji prilygsta tikmedžio kategorijai. Terminis apdorojimas sutraukia medienos poras, jos beveik nebesugeria vandens, todėl akivaizdžiai sumažėja lentų gebėjimas išsikraipyti ar išsiriesti.

Medienos tipas  MEDIENOS DRĖGMĖ, %
MATMENŲ POKYTIS (%), SANTYKINEI APLINKOS DRĖGMEI KINTANT 1 % MATMENŲ POKYTIS (%), SANTYKINEI APLINKOS DRĖGMEI KINTANT 50 %
 Santykinė aplinkos drėgmė 50 % RH Santykinė aplinkos drėgmė 90 % RH  Storis  Plotis  Storis Plotis
 TERMOMEDIENA  5 % 10 %  0.2  0.1  1.4 %  0.85 %
ĮPRASTA PUŠIES MEDIENA  10 %  20 %  0.2  0.1  3.1 %  1.9 %

LENGVESNĖ PRIEŽIŪRA

Terminis apdorojimas pašalina iš medienos sakus, todėl mediena „nebeašaroja“. Šis pokytis užtikrina puikų pagrindą paviršiaus dengimo medžiagoms ir prailgina gaminių tarnavimo laiką.


KITOS TERMOMEDIENOS SAVYBĖS

ESTETINĖ KOKYBĖ

Termomediena gaminama iš šiaurietiškos pušies ar eglės. Ji pasižymi maloniu kvapu ir sodria ruda spalva, persmelkusia medį iki pat jo šerdies. Kuo aukštesnė apdorojimo temperatūra, tuo tamsesnė spalva. Medienoje išlieka tik natūralaus medžio ypatybių sąlygoti spalviniai netolygumai, tokie kaip šakų žymės ir rievės. Veikiama ultravioletinių spindulių medienos spalva kinta, įgyja pilkšvą sidabrinį atspalvį, tad norint ją išlaikyti reikia padengti paviršių apsaugančia priemone su pigmentu.

MEDIENOS DRĖGMĖ

Mūsų sandėlyje esančioje termomedienoje yra 5-7% drėgmės (esant 50% santykinei oro drėgmei) – perpus mažiau nei atitinkamomis sąlygomis laikomoje neapdorotos pušies medienoje.

MEDIENOS TANKIS

Esant 6% medienos drėgmei (kai santykinė oro drėgmė siekia 65%, oro temperatūra 20°C), „Finnforest“ termomedienos tankis yra 350-480 kg/m3. Jis šiek tiek skiriasi priklausomai nuo lentos struktūros. Termomedienos tankis yra maždaug 10% mažesnis nei neapdorotos šiaurietiškos eglės ar pušies.

Prikalus vinimis termomediena laikosi taip pat tvirtai kaip neapdorotos pušies mediena, bet pritvirtinus varžtais priveržimo stiprumas yra maždaug 20% mažesnis – tą sąlygoja pakitusios ląstelių sienelės.

TERMOIZOLIACIJA

Lyginant su paprasta pušies ar eglės mediena, termomediena praleidžia 20-25% mažiau šilumos. VTT atlikti matavimai rodo, kad termiškai apdorotos pušies šilumos laidumo koeficientas yra 0.099 W/m K, o paprastos, neapdorotos pušies medienos – 0.12 W/m K.

ATSPARUMAS UGNIAI

Pagal Europos Komisijos (2000 / 147 / EC) nustatytą klasifikaciją, termomediena priskiriama D-s2-d0 degumo klasei. Termomedieną galima apdoroti ugniai atspariomis medžiagomis ir pasiekti B degumo klasę.

PLASTINĖS SAVYBĖS
Stipriau apdorota (Termo-D klasės) termomediena praranda plastiškumą ir tampa trapesne, todėl iš jos nerekomenduojame statyti apkrovas patiriančių konstrukcijų, nebent papildomai jas sutvirtinsite.


KOKYBĖS ŽENKLAI

LUNAWOOD yra tarptautinės termomedienos asociacijos (ITWA) narė. Jos gaminiai atitinka termomedienai keliamus reikalavimus, todėl jie gali naudoti įregistruotą ThermoWood® prekinį ženklą ir ITWA kokybės emblemą. ThermoWood® sąvoka apibrėžia reikalavimų visumą ir užtikrina, kad gaminių techninė ir ekologinė kokybė juos atitinka.

  • LUNAWOOD ThermoWood® statybinės medžiagos savybės yra atestuotos KOMO® gaminių sertifikatais 32917/07 ir 32919/07, kuriuos išdavė SKH (Stichtung Keuringsbureau Hout).
  • LUNAWOOD ThermoWood® lauko dailylentės pažymėtos CE ženklu ir atitinka EN 14915:2006.
  • LUNAWOOD medieną įsigyja teisėtai ir nekenkdama ekologinei pusiausvyrai. Naudojama žaliava yra atestuota Suomijos miškininkystės ir PEFC sertifikatais.